Featured Stories

  • 1
  • 2
  • 3
Prev Next

Local students honored for their heroic …

29-01-2015 Hits:206 Around Ottawa County  - avatar Jasmine Cupp

Local students honored for their heroic efforts

Front row: Kathy Wright. Back row (L to R): Brendan Zeitzheim, Matthew Paeth, Darius Daniels, Adrian Hall, Skyler Cook. Kathy Wright, a Port Clinton resident who was lifted out of bed...

Read more

Unemployment numbers drop, skilled trade…

29-01-2015 Hits:208 Around Ottawa County  - avatar Jasmine Cupp

Unemployment numbers drop, skilled trades gap increases

As another year begins, unemployment and job creation numbers for 2014 are coming out and things seem to be on the upswing. According to OhioMeansJobs.com, there are over 14,000 jobs...

Read more

Jamie Beier Grant wins 40 Under 40 Award…

28-01-2015 Hits:209 Business  - avatar Jasmine Cupp

Jamie Beier Grant wins 40 Under 40 Award in economic development

Andy Levine, President at DCI; Jamie Beier Grant, Director at OCIC; Barry Matherly, President-Elect at IEDC. Jamie Beier Grant, Director with the Ottawa County Improvement Corporation (OCIC) has been selected as...

Read more

2012-2013 Danbury High School Winter Sports Awards

Cheerleaders

  • Certificate of Participation: Mollie Knighton, Paige Dine, Andrea Dodd, Brooke Buchanan, Alexis Williams, Ally Kennedy, Hope Eller, Morgan Snyder, Lauren Kalinoski, Ciarra Bly, Hayley Doski, Sydney Judd, & Kaleigh Edgington
  • Most Valuable Cheerleader:  Paige Dine
  • Spirit Award: Hope Eller
  • Coaches Award: Morgan Snyder
  • Leadership Award: Andrea Dodd
  • Booster Academic Achievement Award:  Alexis Williams & Mollie Knighton

Girls’ Basketball

  • Certificate of Participation: Haley Menier, Nicole Oglesbee, Caitlynn Thompson, Alyx Perram, Kelly Lavelle, Samantha Puckett, Erin Joyce, Felicia Cain, Lexi Mitchell, Hunter Erfman, Bri Adams, Taylor Zelms 
  • First Year Letter: Megan Stephens
  • Second Year Letter: Katie Almendinger, Cassidy Rhodes, Tori Wright, & Stephanie Kukay
  • Third Year Letter: Lilly Kennedy, Erin Lavelle, & Alyssa Almendinger
  • Offensive Player of the Year:  Erin Lavelle
  • Defensive Player of the Year:  Megan Stephens
  • Most Improved Player:  Stephanie Kukay
  • Coaches Award:  Alyssa Almendinger
  • Booster Academic Achievement Award: Stephanie Kukay
  • K of C Most Valuable Player:  Erin Lavelle
  • K of C Sportsmanship Award:  Tori Wright

Boys’ Basketball

  • Certificate of Participation: Chad Stech, Joey Mintz, Ryan Chapman, Ken Fleming, Jon Brooks, & Austin Buchanan
  • First Year Letter: John Rhodes, Connor Lenthe, Hunter Stinchcomb, James Dorko, & Caleb Gerber
  • Second Year Letter: Dominic Manuella, Dylan Buckley, Kegan Rakosky, & Chance Mackall
  • Best Offensive Player: Dominic Manuella
  • Best Defensive Player: Chance Mackall  
  • Most Improved Player: Caleb Gerber  
  • Coaches Award: Connor Lenthe
  • Booster Academic Achievement Award:  James Dorko & Caleb Gerber
  • K of C Most Valuable Player: Caleb Gerber
  • K of C Sportsmanship Award: Hunter Stinchcomb

Wrestling

  • First Year Letter: Camreon Sherry 
  • Second Year Letter: Jonathon McClellan
  • Most Improved: Jonathon McClellan
  • Takedown Champion: Jonathon McClellan

Danbury Athletes Honored by TAAC

Danbury’s winter sports athletes were well represented on the Toledo Area Athletic Conference’s 2012-13 All-Conference Teams (all-academic award winners are junior or senior letter-winners with a 3.25 grade point average or better).  Individuals were recognized in the sports of boys’ and girls’ basketball.  Below is a list of Danbury’s All-TAAC selections:

All-TAAC Boys Basketball:

  • Honroable Mention - Caleb Gerber & Dominic Manuella
  • All-Academic – Dominic Manuella

All-TAAC Girls Basketball:

  • 1st Team – Erin Lavelle
  • Honorable Mention – Megan Stephens & Alyssa Almendinger
  • All-Academic – Lilly Kennedy, Erin Lavelle, Cassidy Rhodes, Tori Wright, Alyssa Almendinger, & Katie Almendinger

Danbury Athletes Honored by Northwest Ohio District 7 Basketball Coaches Association

Danbury’s winter sports athletes were well represented on the NOD7BCA 2012-13 All-District Teams (all-academic award winners are seniors with a 3.5 grade point average or better).  Individuals were recognized in the sports of boys’ and girls’ basketball.  Below is a list of Danbury’s All-District selections:

All-District Girls Basketball:

  • Honorable Mention –Erin Lavelle, Tori Wright, Alyssa Almendinger & Stephanie Kukay
  • All-Academic – Lilly Kennedy

 

Read more...

Cramer wins Oak Harbor’s 22nd state wrestling title

Behind Luke Cramer’s first-place finish at 170 pounds, the Oak Harbor Rockets finished seventh at the Division II State Wrestling Meet with 44 points, the sixth time in seven years that the team has finished in the top-10 at the state meet.

Along with Cramer’s victory at 170, fellow senior Jared Chambers came in fifth at 152 and sophomore T.J. Lawrence was eighth in the heavyweight division (285).

Read more...

Oak Harbor sends four wrestlers to state

Led by district champion Luke Cramer, the Oak Harbor wrestling team is sending four wrestlers to the Division II State Meet after its performance this weekend at the district tournament in Bowling Green.

Cramer, who placed fourth at state at 138 pounds last season, dominated his weight class, winning all four of his matches in convincing fashion. Cramer (38-5) won his first two matches by fall before defeating reigning state champion Chris Moore of Clyde, 6-0, before beating Bryan’s Brock Nagel by technical fall, 17-2, in the finals.

Read more...
Subscribe to this RSS feed