Top winter student-athletes honored at PCHS

Port Clinton High School recently held its annual Winter Sports Awards Program. Student athletes, parents and coaches gathered in the Performing Arts Center to recognize to student-athletes that earned All-SBC, All-District Honors and SBC All-Academic Awards.

Sandusky Bay Conference Honors and District Team honors were announced separately. Afterward, each team had individual breakout sessions or a separate program to present the following special awards.

Wrestling: Tomahawk Award – Mason Elson, Westin Laird; Captain Award – Carson Smith; Jonathon T. Pope Award – Luciano Alvarez; Most Pins – Carson Smith; Most Takedowns – Jameson Mullens; Most Team Points – Jameson Mullens; Coach’s Award – Mason Elson, Brandon King.

Swimming: Captain Awards – Bryanna Barr, Kennedy Jackson, Elena Kessler; Most Valuable Swimmer – Bryanna Barr, Garrett Hirt; Most Improved – Jasper Nickel, Hannah Cross, Alyssa Diaz; Coach’s Awards – Alaina Dackermann, Garrett Hirt, Noah Shaw, Kierstin Sherer; Most Promising Freshmen – Carter Blaesing, Logan Brown, Gabbi Porter, Ryan Zam.

Bowling, Boys: High Game – Christopher Sanford; HI Two Game Series – Rok Scott; High Three Game Series – Rok Scott; Highest Strike Percentage – Rok Scott; Highest Spare Percentage – Rok Scott; Highest Baker Percentage – Devonte Bates; Highest Season Average – Rok Scott; Most Improved – Dylan Smothers.

Bowling, Girls: HI Game – Chyeanne Strader; HI Two Game Series – Chyeanne Strader; HI Three Game Series – Chyeanne Strader; Highest Strike Percentage – Chyeanne Strader; Highest Spare Percentage – Chyeanne Strader; Highest Baker Percentage – Gabie Klein; Highest Season Average – Chyeanne Strader; Most Improved – Michelle Brough; Senior Bowler Awards – Michelle Brough, Chloe Cook, Gabie Klein, Sierra Siebold, Chyeanne Strader.

Basketball, Boys: MVP – Max Brenner; Three Point Field Goal Made – Sammy Diaz; Two Point Field Goals Made – Dylan Simpson; Two Point Field Goal Percentage – Connor Gillum; Three Point Field Goal Percentage – Gavin Preston; Most Rebounds – Dylan Simpson; Coach’s Award – Kwamane Mills; Free Throw Percentage – Max Brenner; Free Throws Made – Max Brenner; Most Assists – Kwamane Mills; Most Steals – Cooper Stine; Most Improved Player – Tyler Webb.

Basketball, Girls: Olivia Jackson – Free Throw Percentage, Most Assists, Most Steals; Carli Laurel – Two Point Field Goal Percentage, Three Point Field Goal Percentage, Most Points, Top Rebounder; Most Three Point Field Goals – Olivia Carnicom; Gold Certificate – Isabelle Biers; Silver Certificates – Marie Gluth, Grace Heilmann, Olivia Carnicom, Brooke Gibbons, Kathleen Smith, Carli Laurel, Co-MVP’s – Carli Laurel, Olivia Jackson.

Cheerleading: Most Spirited – Andrew Ferguson, Talia Bowens; Most Improved – Adrianna Hummel; Coach’s Award – Marisol Fick; Varsity Captain – Marisol Fick; JV Captain – Kailey Cornell; Freshmen Captain – Crystal West.

Varsity Letters

Wrestling: Jameson Mullens, Brandon King, Mason Elson, Westin Laird, Garrett Cornell, Carson Smith, Luciano Alvarez.

Swimming: Bryanna Barr, Stacey Bragg, Riley Damschen, Isabella Fillmore, Jackson Kennedy, Olivia McDougall, Lillian Reiman, Alaina Schultz, Analisa Snyder, Kate St. Leger, Andrew Stantz, Madyson Webb, Emma Zeitzheim, Caitlin Chafee, Allison Dickman, Zoe Hines, Elena Kessler, Mattison Koskela, Jasper Nickel, Hannah Witte, Garrett Arnold, Hannah Cross, Alaina Dackermann, Alyssa Diaz, Emma Gottron, Garrett Hirt, Keegan Horn, Jayce Kennedy, Faith Koran, Samanth Nickloy, Mark Phillips, Noah Shaw, Kierstin Sherer, Claire Snyder, Zack Swiczkowski, Aaron Winterich, Tegan Allison, Lysette Auvil, Davie Avis, Carter Blaesing, Logan Brown, Austin Helton, Paeja Leow, Nate Nellett, Gabbi Porter, Paige Reineck, Ella Roberts, Ryan Zam, William Zimmerman.

Bowling, Boys: Rok Scott, Dylan Smothers, Brennen Barnett, DeVonte Bates, Christopher Sanford, Tommy Brooks, Willy Brooks, Jacob Shipp.

Bowling, Girls: Michelle Brough, Chloe Cook, Gabie Klein, Sierra Seibold, Chyeanne Strader, Doris Huskey.

Boys Basketball: Max Brenner, Sammy Diaz, Kwamane Mills, Connor Gillum, Zayne Manning, Gavin Preston, Dylan Simpson, Cooper Stine, Lucas Kyle.

Girls Basketball: Isabelle Biers, Marie Gluth, Grace Heilmann, Olivia Carnicom, Brooke Gibbons, Kathleen Smith, Carli Laurel, Olivia Jackson, Marcella Brenner.

Cheerleading: Brianna Curley, Alissa Fargo, Andrew Ferguson, Marisol Fick, Alanna Read, Alexia Read, Ashlyn Rogers.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *