Rocket girls win Oak Harbor Invitational

May 12, 2021 | Sports | 0 comments

FROM STAFF REPORTS

OAK HARBOR — Behind five individual first-place finishes, the Oak Harbor girls track team won the Oak Harbor Invitational.

The Rockets finished first with 142 points, and Margaretta came in second with 119. Eastwood was just behind in third with 118.5 points, followed by Clyde (74.5), Edison (69), Woodmore (57), Genoa (33), Port Clinton (28), Lake (16) and Danbury (6).

Oak Harbor got two first-place finishes from Amelia Mizelle, who finished at the top in the 100-meter hurdles in 15.72 seconds and the 300 hurdles in 48.77. She was also part of the 4×100 relay team that included Rylee McKitrick, Elayna Krupp and Paige Clune and finished second in 51.35.

Emily Haar was first in the 400 (1:00.94), Emma Zibbel took first in the high jump with a leap of 5 feet, 2 inches and Madison McKitrick placed first in the long jump (17-03.75).

Clune was second in the 200 (27.68) and fourth in the 100 (13.19), Abby Below was second in the 400 (1:01.62) and Krupp took second in the 100 (13.00). Ally Garner third in the long jump (15-11.00) and Kaitlin Paul was third in the pole vault (8-06.00). Logan Wagner was fourth in the 800 (2:30.31) and Madison Elmes was fourth in the shot put (33-10.00) and the discus (104-06).

Port Clinton’s Maddie Wiechman was third in the 3200 in 12:32.01.

The 4×200 relay team of Below, Haar, Rylee McKitrick and Molly Downs was first in 1:48.61 and the 4×800 relay team of Wagner, Bailey Dusseau, Skyler Turner, Emma Baumgartner was fourth in 10:29.24.

Port Clinton had two relay teams finish fourth — the 4×100 (Jade Mitchelle, Rebekah Nelhs, Claudia Gillum and Gracie Rohrer), which finished in 52.47; and the 4×400 (Nehls, Kami Periat, Gladys Wiechman and Alexis Spears), which came in 4:30.03.

St. John’s won the boys’ competition with 123.5, well ahead of Eastwood, which placed second with 95 points. Edison was third with 92 points, followed by Clyde (87), Oak Harbor (78), Genoa (73) and Margaretta and Port Clinton — which both finished with 87 points — Woodmore (25.5), Lake (24) and Danbury (9).

Oak Harbor’s Eli Sherman was the lone area competitor in the boys’ field to win an individual event, taking first in the 800 (2:04.52).

His teammate, Nathan Noble, finished third in the 400 (54.52) and Port Clinton’s Colton Yarbrough took third in the 100 (11.66).

Three other Rockets finished fourth — Nick Wirkner (11.71 in the 100); Max Hallett-Szymanski (5-06.00 in the high jump); Will Rahmn (10-06.00 in the pole vault); and Danbury’s Bradley Murray was fourth in the 800 (2:06.35).

Oak Harbor finished first in all four relays — the 4×100 (Wirkner, Gannon Duty, Hayden Buhro and Isiah Miller) finished in 44.02; the 4×200 (Buhro, Owen Miller, Wyatt Miller and Isiah Miller) finished  in 1:32.65; the 4×400 (Sherman, Noble, Owen Miller and Wyatt Miller) finished in 3:32.28; and the 4×800 (Sherman, Hallett-Szymanski, T.J. Hallett and Brady Walleman) finished in 8:27.14). The Port Clinton 4×100 relay team of Yarbrough, Landon With, Garrett Skoufos and Kieran Mackey was third in 45.77.

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bassett ad 10 11 2021

Market Place

Ottawa County Veterans Office

Current Weather

Calendar

October 2021
SMTWTFS
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Share This